LRKC Logo

47th Annual Field Trials of the LRKC 2017

Download and view electronic copy of the Field Trial Catalogue

DOWNLOAD FULL RESULTS

Photo Galleries of FT Stakes

Photo collections for each stake can be viewed by opening a LINK TO THE PDF VIEW SHEET for each stake below. These are copyright protected - please do not copy from the PDF View Sheets - that would be illegal AND you will only obtain poor quality photographs this way. Best possible quality and full size (>20MB) digital copies each photograph can be purchased at very reasonable price and by purchasing it legally you will support the LRKC. Cost for the first photograph is R20 for Club Members and R25 for non-club members. In contrast to a bar service, ordering doubles, triples or a whole crate will save you - if you are a member of the LRKC, doubles will cost R35 and triples R50. Thereafter, the 4th or more photographs will cost R10 for every additional photograph. For non-members two photographs will cost R45, 3 will cost R65 and thereafter R15 for each additional photograph. It may therefore be worth your while to become a member of the LRKC if you are not yet a member! We have lots of photographs of previous years' LRKC FTs, as well as the 2016 Champions Stake. Please support the LRKC also in this effort. The View Sheets are large documents and will take time to open. If you experience any difficulty to view, please contact Renier (082 604 5836 / renier@labradors.co.za).

How to order photographs of the LRKC Field Trials 2017:

1. Open View Sheets from the links provided below for each Stake

2. Note the number/s indicated below each of the photographs you want to order in an e-mail to Renier (renier@labradors.co.za)

3. You will receive an invoice (see costs above) with account details for payment directly into the LRKC account.

4. Once proof of payment has been received, photographs will be made available via a cloud account for easy download directly to your own computer. You will receive an e-mail with link and password to download the photographs you ordered - no need for memory sticks, CDs or waiting until we see each other again!

To Open View Sheets click on the respective picture below:

 

 
 

Results of the 45th Annual Field Trials of the Labrador Retriever Kennel Club

 PROUDLY SPONSORED BY MSD

 MSD Logo

 

DATE:        24th – 27th April 2015

VENUE:    VAL FARMS – STANDERTON DISTRICT

Download LRKC FT Results

 

Scenes from 2015 LRKC Field Trials to be uploaded soon

More Field Trial Results: TFTA, WRC

To view and print the 43rd LRKC Field Trials (Apr 2013) RESULTS, please click here


 
2011 Field Trial Results
Labrador Retriever Kennel Club, April 2011
OPEN STAKE NOVICE STAKE
  • 1st Chris Emin's Labrador Retriever Ch FT Ravenside BlueMoon of Snowpine MHR
  • 2nd James Stephen's Labrador Retriever Bardale Widgeon WHR
  • 3rd Michelle Emin's Golden Retriever Snowpine Kimber-Lee FTA GMHR
  • Guns' Choice Hannes Oberholzer's Labrador Retriever Wildspirits Mr Cooper FTA WHR
  • No Awards
  • COM Michael Kloeck's Wildspirit Sandman of DelescautLegend NHR
  • Guns' Choice Sheryll Kloeck's Golden Retriever Snowpine Savvy's Tikka of Wildspirit NHR
MAIDEN STAKE JUNIOR STAKE 
  • 1st Christian Barr's Labrador Retriever Wildspirit Double Espresso NHR
  • 2nd Garry Emerton's Labrador Retriever Ravenside Just Jessi
  • 3rd Chris Emin's Labrador Retriever Ravenside Madamfranki of Snowpine NHR
  • 4th & Guns' Choice Di Holman's Flatcoated Retriever Ch O'Flanagan Nota Bene of Trevena NHR handled by Mike Holman
  • COM Tony Reid's Labrador Retriever Chezenko Over and Out NHR
  • 1st & Guns Choice Terry Watson's Golden Retriever Kilifi Spice of Life of Lymond
  • 2nd Noleen Wilson-Taylor's Golden Retriever Pareora Tuk-Tu

 

PUPPY STAKE
  • 1st and Guns Choice Sheryll Kloeck's Labrador Retriever Wildspirit Flash
  • Dash COM Sheryll Kloeck's English Springer Spaniel Buzzard of Wildspirit

2010 Field Trial Results ( Click here to view Gallery )

KUSA National Championship Stake 2010
  • 1st Chris Emin's Labrador Retriever Ch FT Ravenside Blue Moon of Snowpine MHR
  • 2nd Hannes Oberholtzer's Labrador Retriever Wildspirit Mr Cooper FTA WHR
  • 3rd Tim Teale's Golden Retriever Ch FT Siyu Ruth of Roodehek GMHR
  • 4th Michelle Emin's Golden Retriever Snowpine Kimber-Lee FTA MHR
  • Guns' Choice Hannes Oberholtzer's Labrador Retriever Wildspirit Mr Cooper FTA WHR
  • Best Golden Retriever Tim Teale's Golden Retriever Ch FT Siyu Ruth of Roodehek GMHR
  • Best Water Series Mike Holman's Labrador Retriever Ch FT Charway Stormpetrel of Trevena GMHR
  • Best Multiple Series Hannes Oberholtzer's Labrador Retriever Wildspirit Mr Cooper FTA WHR WGCC
  • Championship Tray Guy Harwood's Golden Retriever Ch FT Merryway Idris GMHR

Cape Gundog Club Field Trial 10 - 12 July 2010
OPEN STAKE
  • 1st & Guns’ Choice Guy Harwood’s Golden Retriever Ch FT Merryway Idris (Imp UK) GMHR
  • 2nd Tim Teale’s Golden Retriever Ch FT Siyu Ruth of Roodehek GMHR
NOVICE STAKE MAIDEN STAKE
  • 1st Verena Bergemann’s Labrador Retriever Never Change Corleone (Imp Ger) NHR
  • 2nd Lynda Van Zyl’s Golden Retriever Oakfield Zircon NHR
  • 3rd & Guns’ Choice Enette Van Dyk’s Labrador Retriever Knapskoot Lennard NHR
  • 1st Elaine Walker’s Labrador Retriever Bardale DB's Triumph of Walkabout NHR
  • 2nd Enette Van Dyk’s Labrador Retriever Wildspirit Sahara Sand NHR
  • 3rd Nici Reed’s Golden Retriever Ch Gavalat AfricanSunset of Junantes FQ
  • 4th Enette Van Dyk’s Labrador Retriever Wildspirit Regal Line NHR
  • Guns’ Choice Verena Bergemann’s Labrador Retriever Never Change Corleone (Imp Ger) NHR
JUNIOR STAKE  PUPPY STAKE
  • 1st & Guns’ Choice Michelle Emin’s Labrador Retriever Ravenside MadamFranki NHR
  • 1st & Guns’ Choice Helene Kesseler’s Golden Retriever Junantes Quility Street of Gavalat
  • 2nd Maryke Ackhurst’s Golden Retriever Quillquest Moonstones

Hottentots Holland Kennel Club Field Trial
OPEN STAKE
  • 1st & Guns’ Choice Chris Emin’s Labrador Retriever Ravenside BlueMoon of Snowpine FTA MHR
  • 2nd Helene Kessler’s Golden Retriever Ch Gavalat Lanark WHR FQ
  • 3rd Tim Teale’s Golden Retriever Ch FT Siyu Ruth of Roodehek GMHR
  • 4th Michelle Emin’s Golden Retriever Snowpine Kimber Lee FTA MHR
  • COM Linda Van Zyl’s Golden Retriever Gavalat Gretna CDEX NHR
    • Guy Harwood’s Golden Retriever Ch FT Merryway Idris (Imp UK) GMHR
    • Heather Hallauer’s Golden Retriever MacAnne Shooting Star FTA MHR
NOVICE STAKE MAIDEN STAKE
  • 1st Jill Tatham’s Labrador Retriever Eyebright Stromness NHR
  • 2nd Ches Greenwood’s Golden Retriever Tinvane Widgaberry Girl NHR FQ
  • 3rd & Guns’ Choice Elaine Walker’s Labrador Retriever Bardale DB's Triumph of Walkabout NHR
  • 4th Verena Bergemann’s Labrador Retriever Never Change Corleone (Imp Ger) NHR
  • 1st Elaine Walker’s Labrador Retriever Bardale DB's Triumph of Walkabout NHR
  • 2nd Enette Van Dyk’s Labrador Retriever Wildspirit Regal Line NHR
  • 3rd Jill Tatham’s Labrador Retriever Eyebright Stromness NHR
  • 4th Enette Van Dyk’s Labrador Retriever Wildspirit Sahara Sand NHR
  • COM Noleen Wilson-Taylor’s Labrador Retriever Craignair Highland Heather NHR
  • Andre Thuynsma’s Labrador Retriever Nalla of Kinndell
  • Guns’ Choice Nici Reed’s Golden Retriever Ch Gavalat AfricanSunset of Junantes FQ
JUNIOR STAKE  PUPPY STAKE
  • Guns’ Choice Estee Thuynsma’s Golden Retriever Quillquest Tourmaline
  • 1st & Guns’ Choice Helene Kesseler’s Golden Retriever Junantes Quility Street of Gavalat

The Working Gundog & Conservation Club, 6th August - 9th August 2010
OPEN STAKE
  • 1st & Guns' Choice Chris Emin's Labrador Retriever Ravenside BlueMoon of Snowpine FTA MHR
  • 2nd Boris Vossgatter's Labrador Retriever Bardale DB's Best Friend NHR
  • 3rd Jill Kislig's Labrador Retriever Wildspirit Crystal Skies FTA MHR
  • 4th Sheryll Kloeck's Labrador Retriever Bardale Tigermoth of Wildspirit FTA NHR
  • COM Michelle Emin's Golden RetrieverSnowpine Kimber-Lee FTA MHR
NOVICE STAKE MAIDEN STAKE
  • 1st Boris Vossgatter's Labrador Retriever Bardale DB's Best Friend NHR
  • 2nd Ronee Watson's Golden Retriever Lymond Kinloch WHR
  • COM & Guns' Choice Pam Smillie's English Springer Spaniel Rytex Rillie
  • 1st Michael Kloeck's Labrador Retriever Wildspirit Sandman of Delescaut Legend NHR
  • 2nd Candice Theron's Labrador Retriever Wildspirit T2 Tomahawk NHR
  • 3rd Paula Jordi 's Golden Retriever Kincora Mistrall NHR FQ
  • COM & Gun's Choice Peter Kempin's English Springer Spaniel Savajam Jurra
JUNIOR STAKE  PUPPY STAKE
  • 1st & Guns' Choice Henry Playne's Labrador Retriever Ravenside Gimlet
  • 2nd Chris Emin's Labrador Retriever Ravenside MadamFranki NHR
  • 1st & Guns' Choice Terry Watson's Golden Retriever Kilifi Spice of Life

WORKING RETRIEVER CLUB FIELD TRIAL, 16th June - 19th June 2010
OPEN STAKE
  • 1st & Guns' Choice David Padbury's Labrador Retriever Burwell Ben of Tashinga WHR
  • 2nd Hannes Oberholzer's Labrador Retriever Wildspirit Mr Cooper FTA WHR
  • 3rd Tim Teale's Golden Retriever Ch FT Siyu Ruth of Roodehek GMHR
NOVICE STAKE MAIDEN STAKE
  • 1st Jane Hoar's Labrador Retriever Ellisbell of Eyebright
  • 2nd David Kloeck's Labrador Retriever Wildspirit Lightning Flash of Delescaut Legend NHR
  • Guns' Choice Sheryl Kloeck's Golden Retriever Snowpine Savvy's Tikka of Wildspirit NHR
  • SAHR Points Jane Pott's Labrador Retriever Craignair African Charmer WHR
  • 1st & Guns' Choice Enette van Dyk's Labrador Retriever Knapskoot Lennard
  • 2nd David Kloeck's Labrador Retriever Wildspirit Lightening Flash of Delescaut Legend NHR
  • 3rd Candice Theron's Labrador Retriever Wildspirit T2 Tomahawk NHR
  • 4th Jill Tatham's Labrador Retriever Eyebright Stromness NHR
  • COM Mike Holman' s Flatcoated Retriever Ch O'Flanagan Nota Bene of Trevena NHR, Di Phillipson's Golden Retriever Ch Catcombe Class Act of Kilifi NHR FQ
JUNIOR STAKE  PUPPY STAKE
  • 1st & Guns' Choice Tony Reid's Labrador Retriever Chezenko Over and Out
  • 2nd Michelle Emin's Labrador Retriever Ravenside MadamFranki NHR
  • COM Charles Trollope's Golden Retriever Siatham Baron Quillquest of Chardale
  • 1st & Guns' Choice Sam Davis' Labrador Retriever Wildspirit Desert Skye
  • 2nd Alan Kloeck's Labrador Retriever Lingrove Cumming of Wildwings
  • 3rd Sheryl Kloeck's Labrador Retriever Lingrove Charlize of Wildspirit
  • 4th Jane Pott's Labrador Retriever Craignair Dash of Spice

Golden Retriever Kennel Club Field Trial 12 - 13 June 2010
OPEN STAKE NOVICE STAKE
  • 1st Lara Hopwood's Golden Retriever Whistlestop Sharpitor CDEX FTA MHR
  • 2nd Chris Emin's Labrador Retriever Ravenside BlueMoon of Snowpine WHR
  • 3rd Judith Buchanan's Golden Retriever Ch FT Cart Kincora Scarab CDEX GMHR FQ
  • 4th & Guns' Choice Mike Holman's Labrador Retriever Ch FT Charway StormPetrel of Trevena GMHR
  • 1st Jenny Smith's Golden Retriever Pareora Lawdy Ms Clawdy NHR
  • 2nd Estene Trollope's Golden Retriever Medges Glaisterburn of Kilifi
  • Guns' Choice Jane Hoar's Labrador Retriever Ellisbell of Eyebright

Pietermaritzburg Kennel Club Field Trial : 15 May - 16 May 2010
OPEN STAKE NOVICE STAKE
  • 1st & Guns' Choice Judith Buchanan's Golden Retriever Ch FT Cart Kincora Great Bear CDEX GMHR
  • 2nd Louise Welsford's Labrador Retriever Ch FT Merry Arit NHR
  • 3rd Michelle Emin's Golden Retriever Snowpine Kimber-Lee FTA MHR
  • No Placings
  • Guns' Choice Carolyn Baker's Labrador Retriever Murphys Guinness of Chalycoomb NHR

Labrador Retriever Kennel Club, April 2010
OPEN STAKE NOVICE STAKE
  • 1st & Guns' Choice Chris Emin's Golden Retriever Snowpine Kimber-Lee FTA MHR
  • 2nd Hannes Oberholzer's Labrador Retriever Wildspirit Mr Cooper WHR
  • 3rd Lara Hopwood's Golden Retriever Whistlestop Sharpitor CDEX FTA MHR
  • 4th Judith Buchanan's Golden Retriever Ch FT Cart Kincora Great Bear CDEX GMHR
  • No Awards
JUNIOR STAKE MAIDEN STAKE
  • 1st & Guns' Choice Tony Reid's Labrador Retriever Chezenko Over and Out
  • 2nd Chris Emin's Labrador Retriever Ravenside MadamFranki
  • 3rd Johan Breytenbach's Labrador Retriever Wildspirit Autumn Fever
  • 1st Alan Fraser's Labrador Retriever Bardale Greywing NHR
  • 2nd & Guns' Choice Elaine Walker's Labrador Retriever Bardale DB's Triumph of Walkabout NHR
  • 3rd James Stephen's Labrador Retriever Highdale Francolin NHR
  • 4th Francois van Rooyen's Labrador Retriever Kingsfield Pitch Black of Eagertrieve
PUPPY STAKE
  • 1st & Guns' Choice Alan Kloeck's Labrador Retriever Lingrove Cumming of Wildwings
  • 2nd Maxine Breytenbach's Labrador Retriever Wildwings Inca Brave
  • 3rd Sheryl Kloeck's Labrador Retriever Lingrove Charlize
  • 4th Jane Pott's Craignair Labrador Retriever Dash of Spice
 

TRANSVAAL FIELD TRIAL ASSOCIATION 2ND - 5TH APRIL 2010
OPEN STAKE
  • 1st Guy Harwood's Golden Retriever Ch FT Merryway Idris GMHR
  • 2nd Lara Hopwood's Golden Retriever Whistlestop Sharpitor CDEX FTA MHR
  • Guns' Choice Chris Emin's Labrador Retriever Ravenside BlueMoon of Snowpine WHR
NOVICE STAKE MAIDEN STAKE
  • 1st No placing
  • 2nd Shane Kloeck's Labrador Retriever Wildspirit gunners Pride NHR
  • 3rd James Stephen's Labrador Retriever Bardale Widgeon WHR
  • 1st Garry Emerton's Labrador Retriever Ravenside Rider on the
    Storm
  • 2nd James Stephen' s Labrador Retriever Highdale Francolin
PUPPY STAKE JUNIOR STAKE 
  • 1st & Guns' Choice Michelle Emin's Labrador Retriever Ravenside MadamFranki NHR
  • 2nd Sam Davis' Labrador Retriever Wildspirit Desert Skye
  • 3rd Henry Playne's Labrador Retriever Ravenside Gimlet
  • 4th Alan Kloeck's Labrador Retriever Lingrove Cumming of Wildwings
  • COM Kim Tatham's Labrador Retriever Ravenside Blackmagic Brian Gerber's Labrador Retriever Wildspirit Fyre Fox
  • 1st Henry Playne's Labrador Retriever Ravenside Gimlet
  • Guns' Choice Michelle Emin's Labrador Retriever Ravenside MadamFranki NHR
 

THE GUNDOG CLUB FIELD TRIAL - 20th - 21st MARCH 2010
OPEN STAKE JUNIOR STAKE 
  • 1st Alan Kloeck's Labrador Retriever Wildspirit Falcon Heart WHR
  • 2nd Francois Van Rooyen's Labrador Retriever Knibbelkouer Jolige Shica WHR
  • 3rd & Guns' Choice David Padbury's Labrador Retriever Burwell Ben of Tashinga WHR
  • COM & Guns' Choice Henry Playne's Labrador Retriever Ravenside Gimlet
PUPPY STAKE
  • 1st Johann Breytenbach's Labrador Retriever Wildspirit Autumn Fever
  • 2nd Henry Playne's Labrador Retriever Ravenside Gimlet
  • COM Alan Kloeck's Labrador Retriever Lingrove Cumming of Wildwings; Sam Davis' Labrador Retriever Wildspirit Desert Skye Alan Kloeck's Labrador Retriever wildwings Ithaca Cynergy Savannah Kloeck's Labrador Retriever Wildspirit Fluke's Flicka
  • Guns' Choice Michelle Emin's Labrador Retriever Ravenside MadamFranki

GOLDEN RETRIEVER CLUB FIELD TRIAL 13-14 MARCH 2010
MAIDEN STAKE JUNIOR STAKE 
  • 1st - Boris Vossgatter’s Labrador Retriever Bardale DB’s Best Friend (Cougar)
  • 2nd - Christian Barr ‘s Labrador Retriever Wildspirit Double Espresso NHR (Cisco)
  • 3rd - Alan Kloeck’s Labrador Retriever Wildspirit Sure shot Aya NHR (Aya)
  • 4th - Candice Theron’s Labrador Retriever Wildspirit T2 Tomahawk NHR (Tom)
  • CoM - Noleen Wilson-Taylor’s Labrador Retriever Craignair Highland Heather NHR (Heather)
  • CoM - Victoria Emerton’s Labrador Retriever Chezenko Just My Style of Ravenside NHR (Roxy)
  • Guns' Choice - Marie Wynne’s Labrador Retriever Wildspirit Jetliner NHR (Jet)
  • 1st - Johann Breytenbach’s Labrador Retriever Wildspirit Autumn Fever (Gus)
  • 2nd - Michelle Emin’s Labrador Retriever Ravenside MadamFranki (Franki)
  • Guns'Choice - Michelle Emin’s Labrador Retriever Ravenside MadamFranki (Franki)
PUPPY STAKE
  • 1st - Michelle Emin’s Labrador Retriever Ravenside MadamFranki (Franki)
  • 2nd - John Murdoch’s Labrador Retriever Hallyholmne Sian (Chan)
  • 3rd - Alan Kloeck’s Labrador Retriever Lingrove Cumming of Wildwings (Choc)
  • 4th - Candice Theron’s Labrador Retriever Wildwings Upland Brave (Dodge)
  • Guns' Choice - John Murdoch’s Labrador Retriever Hallyholmne Sian (Chan)

2009 Field Trial Results

Labrador Retriever Kennel Club, April 2009
OPEN STAKE
  • 1ST & Guns' Choice: J Buchanan's Golden Retriever
    Ch FT Cart Kincora Great Bear CDEX GMHR
  • 2nd Mike Holman's Labrador Retriever
    Ch FT Charway Storm Petrel of Trevena GMHR
  • 3rd Judith Buchanan's Golden Retriever
    Ch FT Cart Kincora Scarab CDEX MHR FQ
NOVICE STAKE MAIDEN STAKE
  • No Placings
  • 1ST & Guns' Choice: Estene Trollope's Golden Retriever Medges Glaisterburn of Kilifi
JUNIOR STAKE 
  • 1ST Elaine Walker's Labrador Retriever
    Bardale DB's Triumph of Walkabout
  • COM & Guns' Choice:
    Peter Kempin's English Springer Spaniel
    Savajam Jurra
PUPPY STAKE
  • 1ST Elaine Walker's Labrador Retriever
    Bardale DB's Triumph of Walkabout
  • 2nd & Guns' Choice: Ches Greenwood's Golden Retriever
    Chackmoreton Hephzibah (Imp UK)
  • 3rd Brian Gerber's Labrador Retriever
    Wildspirit McAlister

The Working Gundog & Conservation Club 7th - 10th August 2009
OPEN STAKE
  • 1st Mike Holman's Ch FT Charway Stormpetrel of Trevena GMHR
  • 2nd Noleen Wilson-Taylor's Snowpine Parker-Hale MHR FQ FT
  • 3rd & Guns' Choice Guy Harwood's Ch FT Merryway Idris MHR
NOVICE STAKE
  • 1st & Guns' Choice Chris Emin's Ravenside BlueMoon of Snowpine NHR
  • 2nd Ronee Watson's Lymond Kinloch WHR
  • 3rd Alan Kloeck's Wildspirit Falcon Heart NHR
  • 4th Jenny Smith's Pareora Good Time Girl WHR
  • COM Lucille Brown's Pocklea Robb
MAIDEN STAKE
  • 1st Jenny Smith's Pareora Lawdy Ms Clawdy NHR
  • 2nd & Guns' Choice Pearce Rood's Chezenko Zephyr
  • 3rd Paula Jordi's Kincora Mistrall NHR
  • 4th Boris Vossgatter's Bardale DB's Best Friend
JUNIOR STAKE
  • 1st Candice Theron's Wildspirit T2 Tomahawk
  • 2nd & Guns' Choice Marie Wynne's Wildspirit Jetliner
PUPPY STAKE
  • 1st & Guns' Choice Candice Theron's Wildspirit T2 Tomahawk
  • 2nd Jill Kislig's Eyebright Vulcan

Working Retriever Club 30th April - 3rd May 2009
OPEN STAKE
  • 1st Judith Buchanan's Teddy
  • 2nd Michael Hoy's Dart
  • 3rd & Guns' Choice Megan Kislig's Taylor
NOVICE STAKE
  • 1st & Guns' Choice Ray Flint's Monty
  • 2nd Jenny Smith's Rosie
  • 3rd Hannes Oberholzer's Cooper
  • 4th Francois van Rooyen's Spike
MAIDEN STAKE
  • 1st & Guns' Choice: Lucille Brown's recce
  • 2nd Alan Kloeck's Aya
  • 3rd Christian Barr's Cisco
  • 4th Jill Tatham's Bally
  • COM: David Kloeck's Scout; Noleen Wilson-Taylor's Heather; Jenny Smith's Clawdy
JUNIOR STAKE
  • 1st & Guns' Choice Maie Wynne's Jet
  • 2nd Estene Trollope's Willow
  • 3rd Elaine Walker's Tess
PUPPY STAKE
  • 1st Chris Begbie's Credit
  • 2nd & Guns' choice Candice Theron's Tom
  • 3rd Chris Fourie's Nina
  • 4th Elaine Walker's Tess
  • COM Dale Fabian's Jazz

The Gundog Club Field Trial 21 - 29 March 2009
OPEN STAKE
  • 1st & Guns' Choice: Lara Hopwood's Whistlestop Sharpitor CDEX WHR
  • 2nd Michael Hoy's Whistelstop Hayto WHR
  • 3rd Noleen Wilson-Taylor's Snowpine Parker-Hale WHR
NOVICE STAKE
  • 1st & Guns' Choice Dave Owen's Kilifi Hot toddy WHR
  • 2nd No placing
  • 3rd Sue Hill's BardaleQuail of Highpeak NHR
  • COM: Chris Emin's Ravenside Bluemoon of Snowpine NHR
MAIDEN STAKE  
  • 1st & Guns' Choice: Hannes Oberholzer's Wildspirit Mr Cooper NHR
  • 2nd Christian Barr's Wildspirit Double Espresso NHR
  • 3rd Alan Fraser's Bardale Greywing NHR
  • 4th Sheryll Kloeck's Wildspirit Twelve Gauge
  • COM: Paula Jordi's Kincora Mistrall NHR; Julie De Wild's Craignair Eowyn NHR
JUNIOR STAKE
  • 1st & Guns' Choice: Alan Kloeck's Wildspirit Sure Shot Aya
  • 2nd Johann Breytenbach's Eagertrieve Funshine
PUPPY STAKE
  • No winners

Transvaal Field Trial Association 2009 Field Trials 10 - 13 April 2009
OPEN STAKE
  • 1st & Guns' Choice Judith Buchanan's Ch FT Cart Kincora Scarab CDEX MHR FQ
  • 2nd Geoff Goodlace's Kilifi Cracker Ruper WHR FTA
  • 3rd Sue Hill's Heraldforth Black Harrier of Highpeak WHR
  • COM Enette Van Dyk's Knapskoot Eclat WHR; Megan Kislig's Wildspirit Crystal Skies WHR FTA
NOVICE STAKE
  • 1st & Guns' Choice Chris Emin's Ravenside BlueMoon of Snowpine NHR
  • 2nd James Stephen's Bardale Widgeon WHR
  • 3rd Judith Buchanan's Kincora Sea Shanty WHR FQ
MAIDEN STAKE  
  • 1st & Guns' Choice Maxine Breytenbach's Chezenko Ruff 'n Ready
  • 2nd Di Holman's Ch Charway Ballymae of Trevena NHR
  • 3rd Victoria Emerton's Ravenside Rider on the Storm
JUNIOR STAKE
  • 1st & Guns' Choice James Stephen's Highdale Francolin
  • COM: Estene Trollope's Chardale Dancing River
PUPPY STAKE
  • 1st Brian Gerber's McAlister
  • COM: Candice Theron's T2 Tomahawk
Copyright Labrador Retriever Kennel Club 2008 I All rights reserved